Proč zažívat naprostou tmu?

Vzbudím se v noci a v ložnici je pološero. Úplnou tmu jsem nezažila už pěkně dlouho. Máme tam tak velké “světlo”, že i přebalím dítě, aniž bych musela rozsvítit. Myslela jsem že mi to nevadí, ale opak je pravdou.

Naprostá černočerná tma nerušená světelným smogem je pro tělo prospěšná ze několika důvodů. Prvním důvodem jsou oči a druhým důvodem je kvalitnější spánek. Dalšími důvody je hormonální rovnováha, snazší otěhotnění nebo prevence stresu.

Podobně tak, jako naše svaly a mozek, musí odpočívat i oči. A naše oči si nejvíce odpočnou, když koukají do tmy. Usínání a ležení v místnosti, kde není absolutně nic vidět, je pro oči ta nejlepší relaxace. Takže pokud máte možnost, zajistěte, aby ve vaší ložnici byla absolutní tma. Aby nebyla vidět žádná světýlka, aby nebylo vidět nic a vy jste neviděli ani skleničku s vodou na nočním stolku. Pokud tuto možnost nemáte, mám pro vás tip. Zkuste alespoň jednou denně jít do místnosti bez oken (záchod, koupelna, sklep) a chvíli tam být a jen koukat do tmy. Je potřeba, abyste neviděli vůbec nic. Očím tím uděláte velkou radost!

Dalším argumentem pro tmu je lepší spánek. Možná si říkáte, ale mně to nevadí, já spím dobře, usnu hnedka, nemám problémy. Pokud to tak, je to super a mnoho lidí vám závidí. Faktem ale zůstává, že hormon melatonin se tvoří jen při spánku ve tmě. Čím hlubší tma, tím víc se tvoří. Melatonin je hormon, který v těle ovládá rytmy, hlavně spánek a bdění. S věkem toho melatoninu ubývá a proto se zhoršuje spánek. Takže nevidím důvod, proč bychom si ho měli ještě více ubírat tím, že budeme spát se světly v pokoji. Pro dobrý spánek i do budoucna je potřeba užívat si tmu.

Tak si doma zkuste dopřát takovou osobní terapie tmou a odpočiňte si očím a zařiďte si lepší spánek.

A když nic jiného, zrušte všechna noční světýlka, i světýlko od televize.

Další články

Zamyšlení o cigaretách – když chceš být nekuřákem.

Rakytník, módní výstřelek nebo opravdový zázrak?

 

 

23. 08. 2018

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Teplota u miminek a jak ji řešit

  Je skvělé, když je miminko zdravé a nic mu není. Přeji si, aby to tak u Vašeho dítka bylo stále. Je ale důležité vědět, co dělat, když něco není v pořádku. V následujícím článku popíšu, jak poznat a řešit u miminka zvýšenou teplotu nebo i horečku. Napíšu to z pohledu mámy lékárnice.   Miminka…

Čím víc tělu prospěšných mikroorganismů máš, tím jsi štíhlejší

  Hlavně v našich střevech, ústech, v močových cestách, v pochvě, na kůži, dýchacích cestách a dalších sliznicích v těle jsou bakterie. Tělu prospěšné mikroorganismy, které s námi žijí v symbióze, ve vzájemně prospěšném soužití. My jim dodáváme potravu a bezpečné prostředí k žití, oni nám pomáhají s trávením, s imunitou, zabraňují množení patogenních (zlých)…

Počítání kalorií nemá smysl

Kalorie je fyzikální jednotka pro energii. Ve vědě je nahrazována jednotkou kJ (kilojoule [kilodžaul]). V potravinářství a v různých hubnoucích příručkách se ale stále používá (většinou se používá kilokalorie - kcal). Kolik má které jídlo kalorií je experimentálně zjištěné z kalorimetru. To je přístroj, který cokoli “spálí”. Kolik energie (tepelné) se uvolní, tak takovou má…