Teplota u miminek a jak ji řešit

 

medvídek je nemocný, má teploměr, sirup a kapesník.

Je skvělé, když je miminko zdravé a nic mu není. Přeji si, aby to tak u Vašeho dítka bylo stále. Je ale důležité vědět, co dělat, když něco není v pořádku. V následujícím článku popíšu, jak poznat a řešit u miminka zvýšenou teplotu nebo i horečku. Napíšu to z pohledu mámy lékárnice.

 

Miminka mají špatnou termoregulaci. Je obecně známé, že se rychle zapaří, rychle prochladnou. Při zvýšené tělesné teplotě u nich dochází k rychlé dehydrataci. Proto je důležité vědět, co dělat.

 

Jak poznat zvýšenou teplotu

Miminko neřekne, jak se cítí, proto je potřeba si všímat i slabých signálů, že něco není v pořádku. Miminko může být neklidné a plačtivé více, než obvykle. Často to je, když rostou zoubky nebo je po očkování.

Když tělo zvyšuje teplotu, nahrne všechnu krev do středu těla, tím pádem jsou chladnější ruce a nohy. Pokud se to stane a miminko je dostatečně oblečené, zpozorněte. Další přistrojení by mohlo teplotu ještě zvýšit a to nechceme.

Ověřit si tělesnou teplotu můžete i tak, že přiložíte svůj spánek ke spánku miminka. Pokud cítíte velké teplo, má pravděpodobně zvýšenou teplotu.

Zvýšená teplota se projeví i v pusince. Pokud kojíte, jste zvyklá miminko od prsu dávat pomocí malíčku. Když strčíte malíček do pusinky kojence s horečkou, okamžitě poznáte, že je něco v nepořádku.

Samozřejmě můžete teplotu změřit pomocí teploměru nebo měřicího dudlíku. Existují i bezdotykové teploměry na měření na čele nebo v uchu. 

 

Jak změřit teplotu

Teploměrem se miminka měří v zadečku. Je lepší používat teploměr s měkkou špičkou. V zadečku je teplota vyšší, než v podpaží nebo v puse, proto se po naměření odečte půl stupně. Pokud například v zadečku naměříte 38,5 °C, teplota je ve skutečnosti 38°C.

 

Zvýšená teplota versus horečka

Zvyšování tělesné teploty je jeden ze základních mechanismů obrany těla. Zvýší tím svoji schopnost bojovat. Pokud teplotu okamžitě srazíme, vezmeme tělu jeho zbraň.

Teplotu proto srážíme, až když dosáhne hodnoty 38°C, tedy horečky. (V zadečku po naměření 38,5°C.)

 

Jak srazit teplotu

Na teploměru je teplota 40,3. Jak srazit horečku u miminek.Při zvýšené teplotě nebo horečce je velmi důležitý pitný režim. Pokud kojíte, kojte miminko kdykoli si řekne. Samo nejlépe ví, co potřebuje. Obecně vhodnější je kojit častěji a krátce, tím dáte dítěti to mléko “na žízeň”.

Nekojeným dětem nabízejte častěji pití. Pokud nechtějí, alespoň vlhčete rty.

Pokud teplota dosáhne horečky, srážejte ji lékem.

 

Sirup nebo čípek?

Můžete použít buď čípky nebo sirup. Čípky jsou vhodné pro nejmenší děti, které jsou zvyklé, že jim saháte při přebalování na zadek. Pro starší děti je vhodnější sirup nebo tablety.

Podélné dělení čípkuČípky dávkujte podle popisu na krabičce. V současné době jsou v lékárně dostupné čípky od 7 kg tělesné hmotnosti. Pokud miminko váží méně, zkonzultujte podání čípku s lékařem. Pokud to lékař schválí, dejte půlku čípku. Čípek chvilku nahřejte v dlaních a přepulte ho podélně (viz obrázek). Pokud je dítě těžší, dejte silnější čípky. Nedávejte 2 slabší. Ta část konečníku, kde se čípek vstřebává je krátká a chtělo by to ty čípky dát vedle sebe a to se nikdy nepovede.

Pokud dítko nespolupracuje, namažte zadeček nějakým krémem, ať tam čípek rychle vklouzne. Potom podržte půlky tak půl minuty u sebe, ať čípek hned nevyleze ven.

 

Větším dětem můžete dát sirup nebo tablety. Dávkujte podle rozpisu na krabičce.

 

Jakou účinnou látku?

Pro děti můžeme zvolit 2 účinné látky – paracetamol (Paralen, Panadol) nebo ibuprofen (Ibalgin, Nurofen). Netroufám si říci, která bude pro vaše dítko vhodnější. Poraďte se se svým lékařem. Obecně je pro nejmenší první volba u horečky paracetamol, tzn. Paralenové nebo Panadolové čípky.

 

Kdy můžu dát další dávku?

S účinnou látkou paracetamol další můžete dát po 6 hodinách, s účinnou látkou ibuprofen po 8 hodinách. Kombinování těchto účinných látek není potvrzeno žádnou studií. Můžete to udělat na svoji zodpovědnost nebo na zodpovědnost lékaře. Já to nedělám.

 

Teplota neklesá nebo klesla jen na chvíli

Kromě léků můžete využít chlazení takzvanými fyzikálními metodami. To znamená zábaly nebo oplachy.

První volbou je otírání rukou a nohou mokrou žínkou. Žínku namočte do teplé! vody. Do teplé, aby nedošlo k teplotnímu šoku. Vyždímejte a otírejte. Tělo se tím ochlazuje.

Pokud to stále nepomáhá, otírejte i hlavu a tělíčko.

 

Pokud teplota stoupne nad 39,5°, je nejvyšší čas na zábal a na kontaktování lékaře.miminko je nemocné, má teplotu. Jak na teplotu u miminek.

Namočte ručník do teplé vody (cca 30°) a dítě do něj zabalte, po chvíli dejte ručník pryč. U takto vysokých teplot často bývá i zimnice. Pokud se miminko dostane do takového stavu, volejte lékaře. Dávejte dítěti dostatečně pít, případně často kojte. Dehydratace u miminek přichází rychle.

 

Nechtěla jsem vás na konec vystrašit, ale je dobré vědět, co dělat kdyby. 

 

Při zvýšené teplotě nebo horečce se také s miminkem hodně mazlete, snažte se být v klidu, ať má ve vás oporu. Pokud se to nelepší, kontaktujte svého dětského lékaře.

 

 

Pokud se zajímáte o zdraví svých dětí, staňte se členy klubu pro zdraví dětí – Pomelo dětem. V tomto klubu Vás čeká vysvětlení a řešení zdravotních obtíží od zdravotnických odborníků, články o první pomoci, zdravé výživě a další. Základní členství v klubu stojí 99 Kč za měsíc.

A pokud chcete, abych Vám dala vědět, až napíši další článek o zdraví miminek, napište mi.

18. 10. 2019

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Proč zažívat naprostou tmu?

Vzbudím se v noci a v ložnici je pološero. Úplnou tmu jsem nezažila už pěkně dlouho. Máme tam tak velké “světlo”, že i přebalím dítě, aniž bych musela rozsvítit. Myslela jsem že mi to nevadí, ale opak je pravdou. Naprostá černočerná tma nerušená světelným smogem je pro tělo prospěšná ze několika důvodů. Prvním důvodem jsou…

Zamyšlení o cigaretách - když chceš být nekuřákem

  Hrajete si s myšlenkou, že přestanete kouřit? Nebo jste to už několikrát zkoušeli a neúspěšně? Zbavit se závislosti na cigaretách je náročná věc. Nepůjde to bez důkladné přípravy a odhodlání. Pomocí následujícího článku se zamyslete o cigaretách, zmapujte své kuřácké návyky a zjistěte, jestli vážně chcete přestat. Tohle je první krok k nekuřáctví!  …

Rozhovor se mnou

Rozhovor pro server www.byzmag.cz, autorka článku je  Jana Albrechtová. Co vás k výživovému poradenství přivedlo? Vždy mě zajímalo zdraví a obecně zdravý životní styl a výživa k tomu patří. Je to jedna z věcí, kterou může každý z nás zlepšovat svůj zdravotní stav. Specializujete se na odvykání kouření. Na co se s klientem nejčastěji soustředíte? Co bývá pro vaše klienty největším…