Proč zažívat naprostou tmu?

Vzbudím se v noci a v ložnici je pološero. Úplnou tmu jsem nezažila už pěkně dlouho. Máme tam tak velké “světlo”, že i přebalím dítě, aniž bych musela rozsvítit. Myslela jsem že mi to nevadí, ale opak je pravdou.

Naprostá černočerná tma nerušená světelným smogem je pro tělo prospěšná ze několika důvodů. Prvním důvodem jsou oči a druhým důvodem je kvalitnější spánek. Dalšími důvody je hormonální rovnováha, snazší otěhotnění nebo prevence stresu.

Podobně tak, jako naše svaly a mozek, musí odpočívat i oči. A naše oči si nejvíce odpočnou, když koukají do tmy. Usínání a ležení v místnosti, kde není absolutně nic vidět, je pro oči ta nejlepší relaxace. Takže pokud máte možnost, zajistěte, aby ve vaší ložnici byla absolutní tma. Aby nebyla vidět žádná světýlka, aby nebylo vidět nic a vy jste neviděli ani skleničku s vodou na nočním stolku. Pokud tuto možnost nemáte, mám pro vás tip. Zkuste alespoň jednou denně jít do místnosti bez oken (záchod, koupelna, sklep) a chvíli tam být a jen koukat do tmy. Je potřeba, abyste neviděli vůbec nic. Očím tím uděláte velkou radost!

Dalším argumentem pro tmu je lepší spánek. Možná si říkáte, ale mně to nevadí, já spím dobře, usnu hnedka, nemám problémy. Pokud to tak, je to super a mnoho lidí vám závidí. Faktem ale zůstává, že hormon melatonin se tvoří jen při spánku ve tmě. Čím hlubší tma, tím víc se tvoří. Melatonin je hormon, který v těle ovládá rytmy, hlavně spánek a bdění. S věkem toho melatoninu ubývá a proto se zhoršuje spánek. Takže nevidím důvod, proč bychom si ho měli ještě více ubírat tím, že budeme spát se světly v pokoji. Pro dobrý spánek i do budoucna je potřeba užívat si tmu.

Tak si doma zkuste dopřát takovou osobní terapie tmou a odpočiňte si očím a zařiďte si lepší spánek.

A když nic jiného, zrušte všechna noční světýlka, i světýlko od televize.

Další články

Zamyšlení o cigaretách – když chceš být nekuřákem.

Rakytník, módní výstřelek nebo opravdový zázrak?

 

 

23. 08. 2018

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Léky miminkům?

  Před nějakou dobou jsem zaslechla rozhovor dvou maminek a od té doby na něj stále myslím a mám potřebu se nějak vyjádřit k rozebíranému tématu. Byla jsem na cvičení miminek a dvě maminky se bavily o užívání vitamínu D. Jedna říkala, že mimčo dostalo od paní doktorky Vigantol a že dávají jednu kapku denně.…

O kuchyňské soli

Molekula kuchyňské soli (NaCl) obsahuje sodík (Na) a chlor (Cl). Oba tyto prvky tělo potřebuje pro svoji správnou funkci. Je třeba si ale uvědomovat, že je získáváme i z jiných zdrojů, než ze soli a nepřehánět to s ní. Doporučená dávka soli je maximálně 5 g za den. Pro představu to je jedna čajová lžička.…

Cvičení s kojencem aneb jak se přestat vymlouvat na miminko!

  Každý chce být po porodu ve formě. Vážit ještě méně, než před porodem, mít stažené a pevné břicho, mít stehna a zadek bez celulitidy. Navíc nechceme zažívat bolesti zad, rukou a dalších, které často bolí při zvedání miminka nebo při nepohodlném sezení či ležení, jen aby se dítě vyspalo. Klíčové ale je, abyste se…