Rakytník – módní výstřelek nebo opravdový zázrak?

V poslední době se objevuje čím dál víc výrobků s rakytníkem. Lidé rakytník pěstují, kupují jeho extrakty. Je to opravdu takový zázrak? Není to jen móda nebo reklamní trik?

 

Obsah účinných látek

Množství účinných látek v rakytníku je opravdu unikátní. Obsahuje celé spektrum vitamínů – A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D, E, F, K. Vitaminu C je v jedné bobulce dokonce 3x více, než je doporučená denní dávka. Z minerálů je v rakytníku vápník, fosfor a železo.

Rakytník je velmi významný prostředek k posilování imunity, působí proti škodlivým virům i bakteriím, zvyšuje odolnost proti stresu. Dále pomáhá proti mužské sterilitě, svalovým potížím. Podporuje nervovou soustavu, krvetvorbu, růst kostí a mnoho dalšího. Vitamíny v něm obsažené mají antioxidační vlastnosti.

 

Pěstování a zpracování

Rakytníku se v našich podmínkách poměrně daří. Můžete ho pěstovat na zahradě. Dejte si pozor, ať máte samčí a samičí keř. Rakytník potřebuje pro tvorbu plodů spojit pyl ze 2 keřů různého pohlaví. Doporučuje se proto zasadit jeden samčí a tři samičí keře. Samičí ještě každý jiný druh, ať dozrávají v různou dobu. Každý druh má i jiné množství obsahových látek a cukrů, takže trochu jinak chutná.

Když se blíží čas sklizně, je potřeba vymyslet, co se žluto oranžovými plody uděláte. Možností je hodně. Udělejte rakytníkový kompot, léčivý sirup, chutnou marmeládu, želatinové bonbony, rakytník v medu nebo likér. Je také možné vylisovat z jader zdraví prospěšný olej. Já jsem se rozhodla, že vyrobím sirup.

První, co mě překvapilo je, jak se ty bobulky špatně trhají. Připravte se na to, že budete špinaví a takový trošku smradlaví od šťávy a že budete mít rozpíchané ruce. Tím, že to jsou malé bobulky, tak to trhání chvíli trvá.

Pak už jsem se pustila do výroby sirupu. Nejprve jsem vymačkala šťávu z bobulí. Do šťávy jsem přidala cukr, aby tyto dvě složky byly v poměru 1:1. Sirup se uchovává v chladu a temnu. Užívá se jedna lžička denně. Je takový příjemně sladko kyselý. Moc mi chutná. Zbylé slupky a semínka jsem usušila a přidám to do mé domácí čajové směsi.

 

Když nechcete zpracovávat doma

Pokud nemáte k dispozici rakytník nebo se vám nechce zpracovávat, můžete si koupit už hotový produkt. Mně osobně se líbí výrobky od české firmy Terezia, která má k dispozici tablety s rakytníkovým olejem, samotný rakytníkový olej nebo Rakytníček bonbónky pro děti. O těch si můžete přečíst více v dalším článku. V sortimentu mají spoustu dalších výrobků s přidaným blahodárným rakytníkovým olejem, například hlívu ústřičnou tablety nebo hlívu ústřičnou s rakytníkem v sirupu pro děti na podporu imunity.

Pak jsem našla ještě jednu specialitku z rakytníku. Není to úplně zdraví prospěšná věc, ale přišlo mi to jako fajn nápad a čas od času určitě neuškodí. Jedná se o Elixír z rakytníku.

 

Ať už si vyberete rakytník v jakékoli podobě, uděláte svému tělu radost.

 

06. 08. 2018

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Rozhovor o tradiční čínské medicíně s Janem Hovorkou

Tradiční čínská medicína (TCM) a její možnosti prevence a léčby. O čem TCM je? Co je její podstatou? Je to cvičení, užívání bylin, akupunktura, strava?  Tradiční čínská medicína (TCM), to není jen léčba, je to způsob života respektující základní principy, které za tisíciletí vývoje a soustavného sledování jedna civilizace sebrala a vyzkoumala. Dnes se tato…

O kuchyňské soli

Molekula kuchyňské soli (NaCl) obsahuje sodík (Na) a chlor (Cl). Oba tyto prvky tělo potřebuje pro svoji správnou funkci. Je třeba si ale uvědomovat, že je získáváme i z jiných zdrojů, než ze soli a nepřehánět to s ní. Doporučená dávka soli je maximálně 5 g za den. Pro představu to je jedna čajová lžička.…

11 cviků na šestinedělí

Tak, miminko je konečně tady! Jsem šťastná, tolik lásky už jsem dlouho necítila. Mezi nohama se cítím, jak po výbuchu rachejtle, ale je mi skvěle. Když se podívám na břicho a stehna, už to tak veselé není. Cvičit je ideální začít už v šestinedělí. Nemám na mysli posilovnu, spíš podpůrné cviky na stažení dělohy, zlepšení…