Rozhovor o tradiční čínské medicíně s Janem Hovorkou

Tradiční čínská medicína (TCM) a její možnosti prevence a léčby.


čínská stavba - tradiční čínská medicína

O čem TCM je? Co je její podstatou? Je to cvičení, užívání bylin, akupunktura, strava? 

Tradiční čínská medicína (TCM), to není jen léčba, je to způsob života respektující základní principy, které za tisíciletí vývoje a soustavného sledování jedna civilizace sebrala a vyzkoumala. Dnes se tato suma vědomostí může rozvíjet a prolínat s vědou a medicínou, které říkáme západní.

TCM pomáhá léčit, ale především pomáhá neonemocnět. Je především o rovnováze, využívá nejrůznějších metod a jejich souborů. Cvičení slouží k vyvážení tělesné a duševní kondice i k odstranění potíží. Byliny je nutné aplikovat podle toho, jaký hledáme účinek. Akupunktura je jedna z metod aktivace akupresurních bodů a drah. Strava je v Číně předpokladem pro všechno ostatní. Některé školy ji považují za primární metodu i v případě léčby.

Shrnuto, aktuálně zahrnuje TCM pět hlavních okruhů: bylinnou terapii, akupunkturu, masáže, dietetiku a cvičení. Každá z těchto oblastí se větví do dalších a dalších kombinací. Praktik, terapeut a lékař by měl ovládat přesně tohle – nastavení kombinací, jejich vyvážení a regulaci. Amatérské kutění i tady páchá spíš neplechu.


Je třeba, aby byl pacient/klient sám aktivní v léčbě? Západní medicína podporuje podle mého názoru spíše pasivního pacienta, který si vezme prášky a čeká na uzdravení.

TCM je především prevence, zdravý, vyvážený způsob života, doplňování energie tam, kde slábne. Problémy se řeší hned, když se objeví a především se pátrá po jejich příčině. Mám-li dědičné sklony k diabetu, najdu v TCM bylinky, metody, podporu prevence, aby se i při predispozici nemoc neprojevila. Je proto dobré navštívit TCM terapeuta již před těhotenstvím, aby vám organismus „srovnal“.   

Trochu obecně se říká, že TCM léčí příčiny, západní medicína následky. Ale úplně tak to také není. Obě disciplíny dělají, co umí. Je třeba sdílet. Zkušenosti, výsledky, informace, praxi, um. Prosazujeme proto pojem „sdílená medicína“.


Proč vyzkoušet čínskou medicínu? Jaké má výhody a nevýhody oproti západní medicíně? Jaké problémy lze s její pomocí řešit? Pro koho je vhodná? A kdy je naopak lepší využít jiné metody?

Je dobré ji využít vždy. Sleduje a porovnává mnoho souvislostí už tisíce let a hledá cesty ke zlepšení hlavně ve vnitřních zdrojích, aby se tělo vzpamatovalo a začalo pracovat tam, kde je třeba, aby se samo uzdravilo. Protože naše tělo je tak stvořené, umí to. TCM je skvělá tam, kde si západní medicína často neví rady – u alergií, psychických bloků, zesláblého organismu (který by třeba ani nezvládl anestezii a chirurgický zákrok). Má minimum vedlejších účinků, nezatěžuje jiné části organismu, je dostupná, učí vás samoléčbě a náklady na ní jsou relativně nízké. Je ovšem třeba vše brát objektivně. V těhotenství například je nutné bedlivě vážit užívání bylin. I masážní techniky a cvičení je třeba vhodně vybrat. Mimořádně účinná je na druhou stranu TCM pro otěhotnění samé, pro úspěšné početí.

TCM je vhodná opravdu pro každého. Například tuina masáže dlaní a šlapek u dětí do 8 měsíců umí údajně odstranit téměř 90% problémů, které jinak mohou přetrvávat po celý život, a to včetně těch geneticky podmíněných. TCM je dobrá pro sportovce a jejich kondici. Je dobrá pro seniory, kteří mohou ocenit také blízký kontakt s terapeutem.

Západní medicínu jistě využijeme při zlomenině, zánětu slepého střeva, při trvalém poškození srdečních chlopní, při razantní pomoci hodně oslabenému organizmu. Jak jsem již předeslal, ideální je sdílení, tedy kombinace obou medicínských přístupů. Je to nyní rozmáhající se trend nejen v Číně, ale i Japonsku, Koreji, Vietnamu a v jiných euroatlantických školách TCM.


bylinky - tradiční čínská medicína

Jaký doporučujete postup při zdravotním problému? Např. zjistím, že mám sníženou funkci štítné žlázy a nechci hned nasadit léky.

Je to jeden z případů, kdy je dobré standardní formou endokrinologického vyšetření, včetně laboratoří, získat základní diagnózu. Pak můžete probrat s ošetřujícím lékařem možnost pomoci metodami TCM. To ale musí, důrazně doporučuji, probíhat u profesionálního lékaře TCM, ideálně čínského. Důvod není národnostní, ale prostě ten, že u nás kompletní vzdělání lékaře + TCM neexistuje. Lékaři TCM na čínských univerzitách studují 4 roky západní medicínu jako základ, a pak dalších 7 let TCM, která zohledňuje vše, co jim západní medicína dala a dává. Běžně v praxi požadují rentgen, CT vyšetření, laboratorní výsledky a podobně.


Jak probíhá léčení u vás?

Musím podle zákona odpovědět, že my v našem centru neléčíme. Pacienta přijme nejdříve praktický nebo odborný lékař, jehož studium je odpovídající české legislativě, nebo má nostrifikovaný titul.

Loni jsme převzali velmi nadějný projekt kliniky TCM, který probíhal několik let ve FN Hradec Králové. Po jeho ukončení českou vládou jsme se dohodli s ministerstvem zdravotnictví a nemocnicí Shuguang Hospital Shanghai, která tento mezivládní projekt vedla, na převzetí šéflékaře Dr. Med Guan Xina do našeho nadačního fondu. Tady působí jako konzultant pro české lékaře, kteří mají oprávnění aplikovat akupunkturu, ostatní metody TCM omezeny nejsou. Provozujeme tak modelově onen trendy model sdílené medicíny. A úspěšně.


Co si myslíte o lékárnách s přípravky TCM? Přijde mi, že bylinné kapsle tam jsou opravdu drahé. Jak poznám, že budou fungovat?

Musím mírně opravit otázku. Přípravky TCM bychom neměli v lékárnách vůbec najít – jednoduše proto, že jako léky by musely být schváleny SÚKL, a to nejsou. (Pokud by byly vedené jako doplňky stravy, nemusí se registrovat. pozn. red.) Dále proto, že přes pokusy opravdu velkých hráčů na trhu sdílet i herbální medicínu, nabízet ji v kamenných lékárnách, se úspěch nedostavil. Farmaceutické lobby do kamenných lékáren produkty TCM nepouštějí. Důvod je jednak konkurenční a jednak bezděky a neúmyslně odborný. Herbální léčbu, i bylinky pro prevenci, by měl individuálně sestavit lékař TCM. Proto je těžké podpořit snadný postup – soudím, že mám nějaký problém, najdu si na internetu nějaké doporučení na TCM produkt a jdu si to do lékárny koupit. Tak to nefunguje, a je to dokonce nebezpečné.

Ano, i když nakupujete na doporučení lékaře nebo přímo od něj, přípravky jsou relativně drahé. Drahá je ale doprava, registrace, clo, skladování, marketing. Řada aktivních minipodnikatelů bohužel zaplavuje trh vlastními produkty, ať už z dovozu, případně zde domíchávanými, nebo dokonce mixovanými z vlastních zdrojů a vynalezených kombinací.


Můžu se pomocí TCM připravit na porod? Co byste doporučil? (psychika, porodní bolesti, kojení, hladký průběh porodu atd.)

Obecně lze doporučit již zmíněnou prevenci, cvičení, akupresuru, masáže, což vše lze provádět doma, bez lékaře. Ten ale doporučí i úpravu stravy a načasování indikací ostatních postupů pro konkrétního klienta. Pomoc metodami TCM by měla optimalizovat kondici rodičky, včetně té psychické, která bývá často stěžejní. Některé typy bolestí ani není dobré zcela utlumit, protože jsou důležitým signálem pro průběh porodního procesu. Ve složitějších případech může akupunktura lokálně znecitlivět konkrétní oblast, a tím porod usnadnit a bolest výrazně zmírnit, aniž se do těla dostávají nevhodné nebo zatěžující látky.


těhotná žena - tradiční čínská medicína

Lze pomocí TCM léčit běžné dětské nemoci, nebo jim předcházet? (angína, zánět středního ucha, věčné rýmy ze školky atd.)

Zdá se, že ano, v nejútlejším věku již výše uvedenými „dětskými“ masážemi tuina, pro další konkrétní diagnózy lze hledat individuální indikaci – byliny, úpravu stravy, reakce na prostředí, ve kterém dítě žije, chování rodičů a podobně. V případech chronických problémů lze pomoci akupunkturou a vhodnými kombinacemi dalších metod. Není to nijak nebezpečné a má to takřka zaručený účinek, pokud je lékař profesionál.


Liší se nějak léčba dětí a dospělých?

Ano, ona se „léčba“ liší nejen u dětí a dospělých, ale i u konstitučních typů, věkových skupin, pracovního zaměření, rodinného zázemí. V tom je nedostižná hluboká znalost čínských lékařů, kteří běžně pracují v čínských nemocnicích (poznámka – v ČLR (Čínské lidové republice) je 80% nemocnic ryze západního typu, jen 20% je primárně TCM). Je třeba ale hledat odborníky, kteří zajistí profesionální přístup, naordinují bezpečné a nejúčinnější  byliny a další metody. Několika víkendové kurzy a rady online, dnes tak populární, tyto znalosti nezajistí.


Na co se váš Nadační fond na podporu TCM a alternativ přesně zaměřuje?

Na to, co má v názvu. V praxi to znamená osvětu, poskytování relevantních informací, snahu o komunikaci se státem, aby zařadil vybrané metody do systému zdravotnictví. Jen tak získá klient nebo již pacient pocit a jistotu bezpečí, odborné péče. Naše lékaře se snažíme více informovat o možnostech studia a stáží v čínských nemocnicích. Zveme sem čínské lékaře, aby spolu s českými aplikovali metody TCM odborně a profesionálně. Až to stát uzná a zajistí, může také nastoupit systém pojištění. Tak je tomu ve většině zemí na světě. Tedy tam, kde pomáhají léčit a nikoli pouze zajistit tržbu.

To byl informacemi nabitý rozhovor s Janem Hovorkou


jan hovorka - praktik tradiční čínské medicíny.
Jan Hovorka

Jan Hovorka

Prezident a zakladatel Nadačního fondu na podporu tradiční čínské medicíny a alternativ. Dlouhodobě se zabývá komunikací v oblasti zdravotnictví. Jako vydavatel a šéfredaktor, a zároveň iniciátor a vedoucí manažer několika mezinárodních projektů propaguje sdílenou medicínu. Aktivně  propojuje západní medicínu s ověřenými metodami TCM, v centrech sdílené péče prezentuje i medicínu tibetskou, japonskou, korejskou a další. Autor několika knih, kreativec v reklamních agenturách, dlouholetý redaktor populárních společenských periodik. Popularizaci sdílené medicíny se věnuje od počátku devadesátých let, kdy vedl tehdejší nejvýznamnější časopis REGENA. Prezentací profesionální medicínské úrovně TCM se zabývá i v projektech se zahraničními partnery, Shuguang Hospital Shanghai, TCM Hospital Xi’an, TCM Hospital Qinghai (Tibet) a dalšími. V centru nadačního fondu probíhají přednášky, kurzy, cvičení podpůrných technik, školení a příprava na výměnné pobyty lékařů především na čínských odborných klinikách. „Naším produktem je informovaný klient – člověk, který hledá pomoc a ví, co mu může, a taky nemůže, TCM a další metody jiné než západní léčby nabídnout. Relevantní informace jsou jedinou zárukou, jak se nestát obětí šmejdů,“ charakterizuje činnost nadačního fondu.

19. 07. 2020

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Protahování svalů je stejně důležité jako cvičení

Co je v životě důležité? Peníze, duševní bohatství, zážitky? Ne, je to zdraví. Bez něho si neužijete výlet do neznámých krajin, neprojedete se na čtyřkolce či skutečně neprožijete dovolenou snů. Každý zkouší, jak si zdravý stav těla a mysli udržet. Někomu fungují procházky v přírodě, druhému adrenalinový sport a třetí zase miluje pobyt v posteli. Co je však…

Zhubnout rychle nebo navždy?

  Je možné zhubnout snadno, rychle a napořád? Většina z nás tuší, že to takhle asi nefunguje. I přes to je internet zaplavený rychlými zaručenými radami - “Ploché břicho za 5 týdnů”, “Jak zhubnout 12 kg za týden”, “Stačí jedna dávka tohoto přípravku a už hubnete”. atd.. Také pro vás jednu radu mám. Ty zaručené…

O kuchyňské soli

Molekula kuchyňské soli (NaCl) obsahuje sodík (Na) a chlor (Cl). Oba tyto prvky tělo potřebuje pro svoji správnou funkci. Je třeba si ale uvědomovat, že je získáváme i z jiných zdrojů, než ze soli a nepřehánět to s ní. Doporučená dávka soli je maximálně 5 g za den. Pro představu to je jedna čajová lžička.…