O kuchyňské soli

Molekula kuchyňské soli (NaCl) obsahuje sodík (Na) a chlor (Cl). Oba tyto prvky tělo potřebuje pro svoji správnou funkci. Je třeba si ale uvědomovat, že je získáváme i z jiných zdrojů, než ze soli a nepřehánět to s ní.

Doporučená dávka soli je maximálně 5 g za den. Pro představu to je jedna čajová lžička. Počítá se do toho ale všechna sůl, kterou za den zkonzumujete. Není to jen ta, kterou vysypete ze slánky. Sůl je skrytá téměř ve všech průmyslově zpracovaných produktech. V uzeninách, sýrech, minerálkách ale i v běžném pečivu. (Které často dáváme i dětem a které může jejich denní dávku zvýšit i o 300 % oproti maximální doporučené denní dávce.) Z jedné čajové lžičky je 1/5 určena k dosolení, zbytek je v potravinách. Čím více průmyslově zpracovaných potravin konzumujete, tím více soli sníte. A proč ji výrobci do výrobků tolik přidávají? Podporují vaši závislost na slaném, chtějí, abyste stále kupovali a kupovali jejich výrobky. Dále je sůl jeden z nejlevnějších konzervantů.

Průměrná spotřeba soli na jednoho Čecha, včetně kojenců! je 16,5 g (6 kg za rok!). Je to 3 x více, než je maximální doporučená denní dávka.

Přejídání se solí znamená pro lidské tělo velkou zátěž. Způsobuje zadržování vody, otoky, zvýšení tlaku. Nadbytek soli poškozuje ledviny, prostatu, zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. A to i u dětí.

Nadměrnému dosolování hraje do karet i fakt, že slaná chuť je nesmírně návyková. Pokud si zvykneme na slané, 

nepřisolené věci nám přijdou bez chuti. Naše chuťové buňky přestávají na běžné chutě potravin reagovat. Odvyknout slané chuti je náročnější, než odvyknout sladkému.

Řešení ale existuje.

  • Zkoušejte nové druhy koření a postupně soli ubírejte. K pálivým nebo hodně aromatickým kořením mnohdy ani žádné dosolení není potřeba.
  • Z lékárny můžete vyzkoušet “zdravější” sůl Salka. Ta obsahuje méně sodíku. Místo něho obsahuje draslík. Sůl s obsahem draslíku nesolí tolik a je trochu nahořklá, takže ji můžete využít k odvykání slané chuti. Není to ale konečné řešení, je to spíše pomoc při snižování solení.
  • A vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, v mrkvi nebo vajíčku žádná přidaná sůl není.

 

17. 12. 2018

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Rozhovor o tradiční čínské medicíně s Janem Hovorkou

Tradiční čínská medicína (TCM) a její možnosti prevence a léčby. O čem TCM je? Co je její podstatou? Je to cvičení, užívání bylin, akupunktura, strava?  Tradiční čínská medicína (TCM), to není jen léčba, je to způsob života respektující základní principy, které za tisíciletí vývoje a soustavného sledování jedna civilizace sebrala a vyzkoumala. Dnes se tato…

Pomelo a zdraví

Protože se moje zdravotní a výživové poradenství jmenuje POMELO. Rozhodla jsem se napsat článek o zdravotních benefitech pomela, jeho výživových hodnotách a dalších zajímavostech. Pomelo je velké ovoce pocházející z Asie. Je příbuzné ke grepu, ale je mnohem sladší. Je výživově bohaté a je super ho pravidelně zařazovat do jídelníčku. Je to velmi zdravá a…

Vánoční nedieta

  Před Vánoci je hromada stresu. Ze všech stran na nás blikají světýlka,  tlačí reklamy, děsí nás přípravy, pečení a úklid. Proč si k tomu všemu přidávat ještě další stres z jedení cukroví? Navíc, jedení ve stresu a se stresem je pro tělo horší, než jedení v klidu a pohodě. Pokud toužíte po lepší postavě,…