Vědomé stravování

Paní jí s mobilem v ruce.

Určitě jste slyšeli, že by bylo dobré jíst pomalu, pořádně kousat, nehltat a tak dále. Chápu, že pro mnohé to je v dnešním hektickém světě náročné – práce, děti a stres nám nedovolí jíst pomalu a jídlo si řádně vychutnat.

V článku najdete 6 bodů, jak jíst vědoměji. Zkuste je postupně zapojovat do svého života a uvidíte, tělo se vám odmění.

 

Jaké jsou benefity vědomého jedení?

  • Budete se cítit lépe, tělo bude zdravější.
  • Tělo si z jídla vezme všechny živiny, které potřebuje.
  • Nebudete po jídle unavení a bez energie, protože se nepřejíte.
  • Zlepšení nálady a spánku.

 

 

1) Dejte tělu čas na poslání signálu do mozku

Jezení rychle a ignorování tělesných signálů vs. jezení pomalu a přerušení jídla, když tělo říká dost

Zpomalení jídla je nejlepší způsob, jak nechat tělo a mozek komunikovat mezi sebou. Je potřeba dát jim čas se pán jí svačinudohodnout, jaké živiny ještě potřebujeme. Tělo posílá signál o nasycení asi tak 20 minut po mozku, to je důvod, proč se tak často nevědomě přejíme.

Ve zpomalení nám pomůžou zvyky našich babiček – jako sezení u jídla, kousnutí každého sousta alespoň 25x, odložení vidličky mezi jednotlivými sousty.

 

2) Uvědomte si, jak vám tělo dává najevo hlad

Jezení, protože to tělo potřebuje, vs. jezení na základě emocí?

Jíte ze stresu, smutku, frustrace nebo jen z nudy? Snažte se poznat signály svého těla, které říkají, že máte hlad. Základními příznaky jsou kručení v břiše nebo nízká energie.

 

3) Vědomá kuchyň

vědomé stravování lidí v restauraciJezení osamotě v nepravidelných časech vs. jezení s ostatními ve stanoveném čase a místě

Bezmyšlenkovité vymetání skříní, jezení jen proto, že něco vidíme jsou další věci, které bychom neměli dělat. Naplánujte si svá jídla i svačiny. Sedněte si k tomu, vezměte si talíř.
Také hodně pomáhá jíst s někým. Konverzací automaticky zpomalíte jídlo.

 

 

4) Pochop svoji motivaci

Jezení jídla, které tě emočně uspokojí vs. jezení nutričně bohatého jídla

Jaká jídla si vybíráte? Sáhnete raději po čokoládě, která vás uklidní nebo si dáte něco kvalitnějšího? Nejlepší je najít si taková jídla, která nás emočně uspokojí a zároveň jsou výživově skvělé.

 

5) Propoj se se svým jídlem

Přemýšlení odkud jídlo pochází vs. bezmyšlenkovité přijímání konečných produktů

Vzdálili jsme se od jídla, od našich kořenů, přípravy, produkce. Mnoho z nás vůbec nepřemýšlí, co stojí za balíčkem ze supermarketu. To je velká škoda, protože jídlo nám nabízí skvělou příležitost propojit se s přírodou, s přirozeným světem. Mysleme na vodu, půdu a všechno ostatní, co vytvořilo naše jídlo.

 

6) Buďte jen se svým talířem

Jedení mimochodem při práci vs. jen jedenífocení zmrzliny místo vychutnávání si jídla

Multitasking při jídle je cestou k tomu, jak vůbec neposlouchat své tělo.

Stalo se vám třeba v kině, že jste se tak zakoukali na film a že jste ani nepostřehli, že je celý popcorn snědený? Když se mozek soustředí na více věcí, je pro něj téměř nemožné zachytit signály těla. 

Když jíte, zkuste se soustředit jen na jídlo – žádná obrazovka, žádná práce. Jediná dovolená věc je konverzace s dalším strávníkem.

Pokud s tím máte v práci problém, vyhraďte si 5 minut, kdy budete opravdu jen jíst. Nastavte si budík a pracovat začnete až po těch 5 minutách, on se svět nezboří.

 

 

Pokud potřebujete pomoci s jídelníčkem, změnou životního stylu nebo přechodem na vědomé stravování, napište mi.

11. 01. 2020

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Vlákniny není nikdy dost!

Když dělám analýzu jídelníčků, téměř každý tam má nedostatek vlákniny. Jakto? Asi proto, že v průmyslově zpracovaných výrobcích téměř není. Najdeme ji v ovoci, zelenině, luštěninách nebo celozrnných výrobcích. Nepatří sice mezi živiny, ale má pro tělo řadu benefitů jako snížení rizika diabetu, srdečních nemocí a některých typů rakoviny, snížení hmotnosti a další. Přečtěte si…

Počítání kalorií nemá smysl

Kalorie je fyzikální jednotka pro energii. Ve vědě je nahrazována jednotkou kJ (kilojoule [kilodžaul]). V potravinářství a v různých hubnoucích příručkách se ale stále používá (většinou se používá kilokalorie - kcal). Kolik má které jídlo kalorií je experimentálně zjištěné z kalorimetru. To je přístroj, který cokoli “spálí”. Kolik energie (tepelné) se uvolní, tak takovou má…

Domácí nebo průmyslově zpracovaná klobása?

  Milujete klobásky? Dobře si vybírejte, kterou sníte. Společně s masem totiž cpete do těla spoustu dalších věcí. Koho by třeba napadlo, že v klobáse budou 3 druhy sladidel nebo nebezpečná barviva? Pro srovnání jsem vybrala Tesco česnekovou klobásu volnou. Obsahuje 37 surovin, z toho 2 počítané mezi zdraví nebezpečné. Samozřejmě ty nebezpečné jsou schované…