Léky miminkům?

 

Před nějakou dobou jsem zaslechla rozhovor dvou maminek a od té doby na něj stále myslím a mám potřebu se nějak vyjádřit k rozebíranému tématu.

Novorozené miminkoByla jsem na cvičení miminek a dvě maminky se bavily o užívání vitamínu D. Jedna říkala, že mimčo dostalo od paní doktorky Vigantol a že dávají jednu kapku denně. A ta druhá na to, že takovou s***ku by svému dítěti nikdy nedala, že koupila vitamín D v drogerii a je naprosto spokojená. První maminka se divila a že tedy také Vigantol vysadí a dítěti bude dávat něco jiného.

Nevyjadřovala jsem se, ale jsem lékárnice a hodně to ve mně cukalo.

 

 

Teď chci proto apelovat na všechny maminky, neřiďte se radami “jedna paní povídala”, řiďte se vlastním rozumem a konzultujte své názory s lékařem a dalšími odborníky.

 

A proč že mě to tak rozhodilo?

Vigantol je registrovaný léčivý přípravek. A u takového zákon vyžaduje prokázat účinnost a bezpečnost. To znamená, že prošel všemi klinickými studiemi, byl vyzkoušen na zdravých dobrovolnících a několiksetkrát otestovaný v laboratoři. Výrobci museli dokázat, že skutečně obsahuje vitamin D, že ho obsahuje přesně tolik, kolik je napsané na obalu, že při užívání nehrozí žádné nebezpečí, že ho můžete dávat s klidným srdcem i novorozencům. Léky v lékárnách navíc nově musí mít speciální protipadělkové kódy, aby se k vám dostal opravdu ten lék, který má.

 

Gelové kapsle, tablety, lék, doplňky stravy.

Oproti tomu jakýkoli doplněk stravy nemusí splnit skoro nic. Výrobcům zákon nepřikazuje je testovat. Nikdo ani nekontroluje, jestli v nich je to, co je napsané na obalu. Výrobce tam něco napíše. Jestli to je opravdu pravda nikdo neověřuje. Jediné, co se musí otestovat je hygienická bezpečnost. Tak se testují i potraviny. V podstatě to znamená, že se tím doplňkem neotrávíte, že nijak nepoškodí zdraví. Doplňky stravy v lékárně doporučujeme zdravým lidem, ne na léčení, ale na prevenci, podporu. A většina z nich je výrobci doporučovaná až od 3 let.

 

Těhotenské bříško a miminko, obě dostanou slevu na moje služby.A jaký je závěr?

Pokud máte nějaké pochybnosti o čemkoli, co lékař předepíše, prodiskutujte to nejdříve s ním.

Registrovaný léčivý přípravek je vždy rozumnější volbou oproti doplňku stravy. A u dětí to platí mnohonásobně. 

Nechcete-li dítěti dávat chemické přípravky, dejte raději kvalitní rybí olej. (Novorozencům ne, až starším dětem, které už začaly s příkrmy.)

 

Pokud se zajímáte o zdraví svých dětí, staňte se členy klubu pro zdraví dětí – Pomelo dětem. V tomto klubu Vás čeká vysvětlení a řešení zdravotních obtíží od zdravotnických odborníků, články o první pomoci, zdravé výživě a další. Základní členství v klubu stojí 99 Kč za měsíc.

Vstupte do klubu pro zdraví dětí - Pomelo dětem

 

01. 11. 2019

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Vědomé stravování

Určitě jste slyšeli, že by bylo dobré jíst pomalu, pořádně kousat, nehltat a tak dále. Chápu, že pro mnohé to je v dnešním hektickém světě náročné - práce, děti a stres nám nedovolí jíst pomalu a jídlo si řádně vychutnat. V článku najdete 6 bodů, jak jíst vědoměji. Zkuste je postupně zapojovat do svého života…

Domácí nebo průmyslově zpracovaná klobása?

  Milujete klobásky? Dobře si vybírejte, kterou sníte. Společně s masem totiž cpete do těla spoustu dalších věcí. Koho by třeba napadlo, že v klobáse budou 3 druhy sladidel nebo nebezpečná barviva? Pro srovnání jsem vybrala Tesco česnekovou klobásu volnou. Obsahuje 37 surovin, z toho 2 počítané mezi zdraví nebezpečné. Samozřejmě ty nebezpečné jsou schované…

Rozhovor se mnou

Rozhovor pro server www.byzmag.cz, autorka článku je  Jana Albrechtová. Co vás k výživovému poradenství přivedlo? Vždy mě zajímalo zdraví a obecně zdravý životní styl a výživa k tomu patří. Je to jedna z věcí, kterou může každý z nás zlepšovat svůj zdravotní stav. Specializujete se na odvykání kouření. Na co se s klientem nejčastěji soustředíte? Co bývá pro vaše klienty největším…