Protahování svalů je stejně důležité jako cvičení

Co je v životě důležité? Peníze, duševní bohatství, zážitky? Ne, je to zdraví. Bez něho si neužijete výlet do neznámých krajin, neprojedete se na čtyřkolce či skutečně neprožijete dovolenou snů.

Každý zkouší, jak si zdravý stav těla a mysli udržet. Někomu fungují procházky v přírodě, druhému adrenalinový sport a třetí zase miluje pobyt v posteli. Co je však celkově pro tělo důležité, je správná funkce orgánů, svalů a vůbec všech částí těla. Lidské tělo je totiž jako stroj. Je potřeba jej promazávat, seřizovat a udržovat v dobré kvalitě. K tomu slouží nejen sport, v jakémkoliv smyslu, ale i činnost zvaná protahování svalů. Nezapomeňte, že do kolonky sport lze zařadit nejen atletiku a míčové sporty, ale i hraní šachů či v dnešní moderní době i hraní počítačových her tzv. esport. I tu je velmi důležité všechny svaly protahovat a nedovolit jim se, laicky řečeno, se zkracovat.

Udržet svaly v jejich přirozeném stavu je velmi důležité. Už jen z toho hlediska, že zjednodušeně řečeno, drží tělo v pohybu. Svaly mají tendenci ke zkracování a ochabování. Pokud s nimi nepracujeme, může dojít ke svalové dysbalanci. Různé části těla jsou pak v jiné poloze než by měly být. Nejen, že to je neestetické, ale je ovlivněna jejich funkce, objevuje se bolest a nakonec dochází i k přestavbě svalu.

Každodenní rituál

Odborníci tvrdí, že k protahování by mělo docházet každý den. Stačí po malých chvilkách. Pokud jste to doposud nedělali, začněte zvolna a postupně přidávejte. Protáhněte si krk, paže. Zkuste vyjít schody po dvou či se pomalu předklonit a prsty na rukou dotknout se prsty na nohou.

Co každý zná, je to, že po cvičení se protáhneme. Málokdo z nás však svaly připraví i před zátěží. Což je velká chyba. Svaly potřebují zahřát a připravit se k výkonu. Po něm se zase musí dostat do klidu. Dá se tak předejít úrazu a dlouhodobým komplikacím. Nemusí se jednat o dlouhý strečink.  Nedobrovolné natahování svalů může vést k neprůchodnosti kapilár ve svalu. Tedy všeho s mírou.

Můžete také znát situaci, že vás z ničeho nic zabolel krk či jste dostali křeč do lýtka a už se ráčíte nohu protahovat a divoce kroužíte hlavou. Nikdy neprotahujte poraněný či náhle bolavý sval. Bolest je způsobená drobnými trhlinkami. A jejich prudké protažení dopomůže k jejich zvětšení. Víc si tak ublížíte, než pomůžete.

Zásady správného protažení:

  • Veškerý pohyb provádějte klidně
  • Všímejte si svých limitů
  • Dýchejte
  • Každý sval protáhněte dvakrát
  • Protahujte celé tělo minimálně každý večer

Kdy je nejvyšší čas na protažení? Když se v předklonu s prohnutými koleny obtížně dotknete země a cítíte pnutí, je nejvyšší čas začít.

 

Pokud chcete poradit s konkrétními cviky nebo s celkovou změnou životního stylu, napište a určitě spolu něco vymyslíme.

20. 04. 2019

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Počítání kalorií nemá smysl

Kalorie je fyzikální jednotka pro energii. Ve vědě je nahrazována jednotkou kJ (kilojoule [kilodžaul]). V potravinářství a v různých hubnoucích příručkách se ale stále používá (většinou se používá kilokalorie - kcal). Kolik má které jídlo kalorií je experimentálně zjištěné z kalorimetru. To je přístroj, který cokoli “spálí”. Kolik energie (tepelné) se uvolní, tak takovou má…

Cvičení s kojencem aneb jak se přestat vymlouvat na miminko!

  Každý chce být po porodu ve formě. Vážit ještě méně, než před porodem, mít stažené a pevné břicho, mít stehna a zadek bez celulitidy. Navíc nechceme zažívat bolesti zad, rukou a dalších, které často bolí při zvedání miminka nebo při nepohodlném sezení či ležení, jen aby se dítě vyspalo. Klíčové ale je, abyste se…

Domácí a průmyslový makový závin

  Ne každý má chuť péct a vařit doma. Koupit vakuovaný závin a mít ho k dispozici do zásoby zní skvěle. Když si uvědomíte, o kolik více “sajrajtu” si dáte do těla, když si dáte kupovaný vakuovaný makový závin místo domácího, pravděpodobně konzumaci prefabrikátů alespoň trochu omezíte. Pro rychlé srovnání, na domácí makový závin potřebujete…