Domácí a průmyslový makový závin

 

Ne každý má chuť péct a vařit doma. Koupit vakuovaný závin a mít ho k dispozici do zásoby zní skvěle. Když si uvědomíte, o kolik více “sajrajtu” si dáte do těla, když si dáte kupovaný vakuovaný makový závin místo domácího, pravděpodobně konzumaci prefabrikátů alespoň trochu omezíte. Pro rychlé srovnání, na domácí makový závin potřebujete 8 surovin a na ten průmyslový 52. Pokud se snažíte zhubnout, energeticky náročnější bude určitě ten kupovaný. A navíc všechna aditiva, dochucovadla, konzervanty a stabilizátory rozhazují trávicí hormony a poškozují organismus.

 

Těsto:

Při pečení doma:

7 přísad

sůl, mléko, máslo, vejce, cukr, droždí, pšeničná mouka

 

Kupovaný závin:

28 přísad

pšeničná mouka

voda

cukr

řepkový olej

droždí

sirup z invertního cukru (cukr, voda, kyselina citronová)

zlepšovací přípravek (pšeničná mouka, E471 (mono a diglyceridy mastných kyselin), E472e (estery mono a diglyceridů kyseliny mono a diacetylvinné), řepkový lecitin, cukr, pšeničná sladová mouka, E466 (karboxymethylcelulóza), xanthan; pšeničná vláknina, sušené nízkotučné mléko, aroma, koření, karoteny)

sůl

vaječná melanž (vejce, jedlá sůl, kyselina octová, kyselina mléčná a mléčnan sodný)

propionan vápenatý

 

Průmysl použije místo másla olej, místo vejce vaječnou melanž, místo mléka vodu

a aby nám to chutnalo, zlepšovací přípravek. Všemocný zlepšovací přípravek obsahuje 13 přísad, včetně gumy. Příroda své výrobky neumí ošidit, není potom potřeba žádný zlepšovací přípravek. Všechno je skvělé tak, jak je.

Náplň:

Při pečení doma:

3 přísady

mák, mléko, cukr

 

Kupovaný závin:

24 přísad

maková směs (mák, cukr, maltodextrin, bramborová bobtnavá mouka, vaječný bílek, E401 (alginát sodný), E1422 (Acetát zesíťovaného adipátu škrobu); koření, aroma, kyselina sorbová),

voda

sirup z invertního cukru (cukr, voda, kyselina citronová)

strouhanka (pšeničná mouka, voda, droždí, řepkový olej, sůl, ječný slad, cukr, glukóza, sója)

citrónové aroma

 

V náplni je maku minimum. Jeho množství je navýšeno ve vodě nabobtnanou bramborovou moukou, falešnou strouhankou, gumou, škrobem a dalšími. Místo mléka je voda, ve strouhance je soja, glukóza a cukr (to je v podstatě to samé) a další zbytečnost.

 

Pokud to myslíte se svým zdravím a tělem vážně, jezte přirozené potraviny, ty, které neprošly průmyslovým zpracováním.

Při dlouhodobém nahrazování skutečných potravin průmyslovými naše tělo trpí – problémy s kůží (vyrážky, atopie, celulitida), dýcháním, cévami, migrénami, zvyšování cukru v krvi, metabolický syndrom a z toho pramenící další problémy.

 

ukázka fotek Nesladkáře, adventního kalendáře bez sladkostí

 

 

08. 09. 2018

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Léky miminkům?

  Před nějakou dobou jsem zaslechla rozhovor dvou maminek a od té doby na něj stále myslím a mám potřebu se nějak vyjádřit k rozebíranému tématu. Byla jsem na cvičení miminek a dvě maminky se bavily o užívání vitamínu D. Jedna říkala, že mimčo dostalo od paní doktorky Vigantol a že dávají jednu kapku denně.…

O kuchyňské soli

Molekula kuchyňské soli (NaCl) obsahuje sodík (Na) a chlor (Cl). Oba tyto prvky tělo potřebuje pro svoji správnou funkci. Je třeba si ale uvědomovat, že je získáváme i z jiných zdrojů, než ze soli a nepřehánět to s ní. Doporučená dávka soli je maximálně 5 g za den. Pro představu to je jedna čajová lžička.…

Cvičení s kojencem aneb jak se přestat vymlouvat na miminko!

  Každý chce být po porodu ve formě. Vážit ještě méně, než před porodem, mít stažené a pevné břicho, mít stehna a zadek bez celulitidy. Navíc nechceme zažívat bolesti zad, rukou a dalších, které často bolí při zvedání miminka nebo při nepohodlném sezení či ležení, jen aby se dítě vyspalo. Klíčové ale je, abyste se…