Klasická homeopatie aneb odpovědi na otázky, které vám vrtají hlavou


Rozhovor s Hanou Poukarovou


Homeopatie je jednou z alternativních možností léčby. Někým je považována za pseudovědu, jiný na ni nedá dopustit. Jak to s ní ale ve skutečnosti je?

Protože v homeopatii nejsem kovaná a chci se o ní dozvědět více, našla jsem si sympatickou expertku Hanu Poukarovou (web), která mi zodpověděla mé otázky.

Hanka se homeopatii věnuje řadu let. Na jejím blogu najdete články, které dávají smysl a vše řádně vysvětlují. Vybrala jsem si ji i proto, že studuje lékařskou fakultu, a tím pádem má základy i v “klasické západní” medicíně. To mi přijde jako skvělá kombinace.

homeopatické léky arnica a ricinus. Rozhovor o klasické homeopatii.


A tady už je náš rozhovor:



1. Jak jste se dostala k homeopatii? Jaká byla vaše cesta? Proč jste se rozhodla právě pro homeopatii?

Dostala jsem se k ní díky svým rodičům, kteří mě a mého bratra chtěli léčit “jinak”. Vyrůstala jsem v rodině, kde byla homeopatie už od mého dětství přirozenou součástí našeho života.

Jsem v tomto hodně po svém taťkovi, který se o různé metody léčitelství včetně homeopatie vždy zajímal. Nebudu lhát, že mám se všemi léčiteli, které jsem kdy navštívila, vždy jen ty nejlepší zkušenosti, ale z jiných metod mi v dětství pomohly i bylinky. Pamatuji si, že jsem jako dítě chronicky trpěla na žaludeční nevolnosti a na ně pila ukrutně hořký čaj, díky kterému ale bylo po 2 týdnech po všem.

Nejvíce mi v životě ale pomohla klasická homeopatie, ještě před pár lety jsem na tom byla zdravotně velmi nedobře. Nepřestanu za ni být nikdy vděčná. Není to jen metoda na drobné psychosomatické potíže nebo takové, které spíše odezní samy. Má obrovský potenciál, ale musí se praktikovat v podobě, v jaké ji pro nás zanechal její zakladatel Dr. Samuel Hahnemann. 

Vloni jsem o tom všem vydala knížku, kde shrnuji i veškeré základní informace o homeopatii. Jmenuje se Odpověď je klasická homeopatie.

Hana Poukarová se svojí knihou Odpověď je klasická homeopatie
Hanka se svojí knihou



2. O co v homeopatii jde? Jaký je princip homeopatické léčby? Myslím, že každý si dokáže nějak představit, jakým způsobem fungují léky či bylinky, jak to je u homeopatie?

Zjednodušeně řečeno jde o znovunastolení rovnováhy v našem organismu, která znamená stav zdraví. Homeopatické léky nic v organismu nepotlačují, jejich cílem je podpořit náš samoozdravný mechanismus, který už ví nejlépe, co dělat, abychom byli zase zdraví. A stejně jako akupunktura uvolňuje svými jehličkami tok zablokované energie tělem, tak jako jóga stimuluje pránu a ladí naše emoce a fyzické tělo, i homeopatie působí na naši životní sílu, tedy energii, která je všude kolem nás a řídí procesy ve všem živém. Homeopatie s naším tělem spolupracuje a navíc nás ještě k tomu individualizuje a jde cestou personalizované léčby šité na míru každému z nás. 

Pravdou však zůstává, že přesný mechanismus účinku homeopatických léků není zatím známý, resp. současnými technickými možnostmi zatím není rozpoznatelný. Jednou se ale zcela jistě prokáže, jak homeopatie funguje.



3. Jaké jsou výhody a nevýhody homeopatické léčby oproti jiné léčbě?

Největší výhodou homeopatických léků je to, že nejsou toxické, nevyvolávají závislost a působí na organismus velmi jemně. Při výrobě homeopatických léků je překročen tzv. Avogadrův limit, proto jsou vysoce ředěnými preparáty, které neobsahují molekuly původních výrobních substancí. Právě tento fakt je u jedné části veřejnosti terčem ostré kritiky, zatímco u druhé důvodem k velké oblibě pro jejich absolutní šetrnost. Homeopatika v pevném skupenství obsahují pouze sacharózu a laktózu, v kapalném stavu pak obvykle etanol (alkohol). 

Jako nevýhodu bych uvedla to, že v homeopatii nejsou skutečně funkční univerzální návody k samoléčbě. Takových koluje celá spousta, ale ani zdaleka se jejich použitím nevyužije skutečný potenciál, jaký homeopatie má.



4. Kdy bych měla zvolit homeopatii a kdy jiné metody? Je např. lepší zkusit homeopatii u nějakých vleklých problémů, kde nemá západní medicína šanci? Nebo třeba se hodí i u běžného nachlazení?

Já bych nepoužila výraz, že západní medicína “nemá šanci” u vleklých problémů. Spíš bych to popsala tak, že k vleklým, tedy chronickým potížím, přistupuje konvenční medicína způsobem soustavného potlačování a prakticky doživotní závislosti na užívání léků, kterému se stále více lidi brání, a proto hledají alternativní řešení.

V tom se liší od homeopatie, kterou lidé vyhledávají nejčastěji právě kvůli tomu, že se svých chronických problémů chtějí zbavit trvale. Chtějí být skutečně zdraví.

Samozřejmě bychom se tady mohli bavit i o odlišných homeopatických prognózách, které platí pro každou diagnózu chronické nemoci zvlášť, a to ještě s ohledem na to, v jaké úrovni zdraví se člověk nachází. Právě ta velmi ovlivňuje léčitelnost, počet použitých léků, které je potřeba podat k úplnému nastolení rovnováhy v organismu apod. Dovolím si doporučit k bližšímu prostudování tuto knihu od Prof. George Vithoulkase s názvem Úrovně zdraví. Tam se o tom všem píše blíže, ráda doporučuji k pročtení. 

Kniha Úrovně zdraví, volné pokračování knihy Homeopatická věda od George Vithoulkas



5. Lze užívat homeopatika jako samoléčbu nebo je vždy potřeba homeopat?

Homeopatii lze používat jako samoléčbu, ale je k tomu nezbytné ji nejdřív detailně znát a neřídit se jenom návody na internetu nebo univerzálními příručkami. Také je problém s tím, že člověk sám na sebe nemá nezaujatý náhled a vidí se v obrazech mnoha léků. Je třeba ji podrobně nastudovat a na to nestačí jeden víkendový kurz, chce to komplexní několikaleté studium. Já sama jsem začínala na Prague College of Classical Homeopathy.



6. Jaký je postup, když někdo přijde k vám do poradny? Děláte poradenství online či telefonicky? A jak rychle se k vám do poradny může někdo objednat?

Homeopatie je personalizovaná metoda, která nás individualizuje nejen na úrovni fyzických projevů (např. charakteru bolesti, její lokalizace, faktorů, které ji zhoršují či zlepšují), ale i příznaků, které se váží k nám jako k celku z holistického úhlu pohledu. Je teda třeba zmapovat i psychiku, naše strachy, úzkosti a obavy. 

Fyzická a psychická rovina jsou dvě úzce spojené nádoby, přesto ale neplatí, že u všech lidí problémy vždy vyvěrají primárně z psychiky. Pracuji nejraději osobně, akutní situace se dají řešit i po telefonu (např. chřipka) a objednací lhůta pro nové klienty je u mě v současné době zhruba 2 měsíce.

(Pokud se chcete k Hance objednat, můžete ji kontaktovat zde).



7. Jaké jsou limity homeopatie? Je nějaký případ, do kterého byste se nepustila?

Obecně platí, že homeopatie není efektivní u poruch strukturálního charakteru (např. u pokročilých stádií chronických nemocí, kde již dojde k nevratným tkáňovým změnám, které nelze homeopaticky vrátit zpět). Jedná se např. o cirhózu jater u alkoholiků. Stejně neúspěšná je homeopatie v případech, kdy existuje udržující příčina potíží. Jsou situace, díky kterým nemůže homeopatický lék vykonat svoji práci, protože „blokují“ jeho terapeutický vliv a nejdříve je potřeba je odstranit. 

Jde například o situaci, kdy se kouřící astmatik bude chtít snadno zbavit příznaků své nemoci, což bez úplného vynechání kouření půjde velice těžko, nebo když se morbidně obézní člověk bude chtít jen za pomoci homeopatie zbavit vysokého krevního tlaku. V tom druhém případě je třeba ruku v ruce s homeopatií podstoupit i další kroky a váhu cíleně (ale zároveň zdravě) snižovat. 

A případ, do kterého bych se nepustila? Ten, na který bych se necítila dostatečně zkušená a znalostně vybavená, cítím v tomto zodpovědnost.



8. Proč jsou některá homeopatika jen na předpis od homeopata? Co by se mohlo stát při špatném užívání?

Toto je záležitost legislativy a nemá moc racionální opodstatnění, např. takové, že by homeopatika na předpis byla více “nebezpečná” než ta, které na předpis nejsou. 

Při špatném (a opakovaném) užívání léku, který není správně indikovaný, se může objevit tzn. proving, jednoduše řečeno zkouška léku. Člověk na sobě při určitém stupni citlivosti může zakoušet některý z příznaků, které má lék popsaný v materii medice. Ten lék nevyvolá konkrétní nemoc, ale jenom určitý symptom, který časem odezní. Provingy jsou ale jeden z důkazů, že homeopatické léky nejsou pouhé placebo a mají na tělo biologický efekt. Mají ale svá přísná pravidla. 



9. Jak je to s homeopatií v těhotenství? Obecně se říká, že je oproti klasické léčbě zcela bezpečná. Jaký je váš názor?

Určitě je lze použít, ale opět platí, že je třeba dbát na určité zásady ohledně správnosti jejího použití. Více jsem o tomto tématu psala ve článku 10 nejčastějších otázek a odpovědí o využití homeopatie v těhotenství, u porodu a v šestinedělí, doporučuji pročíst, pokud vás zajímá.


10. Jsou nějaká homeopatika na usnadnění porodu, tlumení porodních bolestí, hojení poporodních poranění apod.?

Ano, jsou. Jako u všeho ovšem platí, že je to s výběrem konkrétního léku u každé ženy individuální záležitost a lék je třeba nasadit až v případě, kdy je to skutečně nezbytně nutné. Mnoho žen se v období těhotenství zásobí homeopatiky preventivně dopředu kvůli porodu či kojení. Je ale třeba pamatovat na to, že se jedná o léky, a dle toho s nimi i zacházet. Zdravá žena může bez větších obtíží porodit a kojit i bez homeopatik.



11. Od jakého věku můžeme podávat homeopatika dětem? Jak u malých dětí poznáte symptomy, když to miminko s vámi nekomunikuje?

Úplně od narození, pokud je to třeba. U novorozenců a malých dětí se ale homeopat zaměřuje na jiný druh informací než u dospělého. Důležitou roli u dětí hraje hlavně pozorování ze strany rodičů a v neposlední řadě i ze strany homeopata, který na základě znalostí obrazů homeopatických léků ví, na jaké projevy se u konkrétního dítěte zaměřit. Je celá řada informací, které rodiče nepovažují za důležité, ale z homeopatického hlediska mohou být naprosto stěžejní a rozhodující pro úspěšný předpis. U malých dětí se homeopat zaměřuje na informace, jako je pocení, prospívání a růst, reakce na mateřské mléko, růst zubů a s tím spojené problémy, psychomotorický vývoj, psychický stav dítěte apod.



12. Jak se díváte na užití homeopatie u horečky? (nad 38°) Může homeopatie zabrat rychle? Není lepší podat nějaký klasický lék proti horečce? V lékárně se celkem prodávají Viburcol čípky. Jsem k tomu mírně skeptická, jestli to opravdu zabere u všech dětí tak, jak potřebujeme.

Vaše skepse je na místě, protože zabrat u všech dětí nemůže už z principu fungování homeopatie. Vždy a v každém případě je třeba u každého dítěte lék vybírat individuálně dle příznaků, není jeden nejlepší lék na horečku pro všechny. Tyto indikace často pochází z tzv. francouzské homeopatie, ale ta se od té původní, kterou založil Hahnemann, velmi liší. 

Když srazíte horečku klasickými antipyretiky, dosáhnete sice dočasné úlevy, ale horečka po nějaké době většinou opět vystoupá, protože je přirozeným obranným mechanismem těla v případě, že v něm odehrává nějaký infekt. Cílem homeopatie není jenom snížit horečku bez ohledu na další celkové příznaky. 

Kupříkladu v situaci, kdy budeme mít kašel (např. u zánětu průdušek) a k němu vysokou horečku, je řešením použít homeopatický lék vybraný individuálně a přesně podle příznaků, které v tu dobu máme. Dejme tomu, že bude indikovaný lék Phosphorus. Jakou žádoucí reakci je po jeho užití možné očekávat? 

U akutních nemocí se může stát, že se po správném léku tělesná teplota ještě trochu zvýší. Poté však horečka klesá a spolu s tím mizí také její příčina (tedy zánět v dýchacích cestách, kvůli kterému tělo horečku vyprodukovalo). Stane se to, že se suchý kašel mění na vlhký, tělo se přirozeně zbaví hlenu, horečka se již dále nezvedá a celkový stav se zlepší (takže pak může lépe spát, vrací se chuť k jídlu i energie). 

Cílem homeopatie tedy není jenom horečku „utlouct” bez ohledu na to, co se s námi děje celkově, protože sama o sobě není příznakem nemoci. Pouze ji ze zcela logického důvodu doprovází. 



Tak, to byl rozhovor s klasickou homeopatkou Hanou Poukarovou. Pokud vás toto téma zaujalo, koukněte se na její blog a přečtěte si další články.

30. 05. 2020

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Jak léčit koronavirus i chřipku

Informací o koronaviru je málo. Ale i tak jsem vytvořila souhrn, jak co nejvíce mírnit jeho příznaky a jak ho "přežít" ve zdraví. Ve článku najdete řadu tipů na produkty z lékárny i režimová opatření, které vám pomohou se vyléčit. Základní možnosti Pokud vám není opravdu, opravdu špatně, zůstaňte doma. Je potřeba nepřetížit náš zdravotní…

Teplota u miminek a jak ji řešit

  Je skvělé, když je miminko zdravé a nic mu není. Přeji si, aby to tak u Vašeho dítka bylo stále. Je ale důležité vědět, co dělat, když něco není v pořádku. V následujícím článku popíšu, jak poznat a řešit u miminka zvýšenou teplotu nebo i horečku. Napíšu to z pohledu mámy lékárnice.   Miminka…

Omezení sladkého nejen u dětí

Má to vůbec smysl? Jak nám to může pomoci? Nejnovější studie dokazují, že ne tuky, ale přemíra jednoduchých cukrů dělá v našem těle velikou paseku. Kromě cukrovky mají vliv i na vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu, ale dokonce i na Alzheimerovu demenci. Navíc tělo si umí jednoduché cukry samo vyrobit, takže je vůbec nepotřebuje…