Jak léčit koronavirus i chřipku


Informací o koronaviru je málo. Ale i tak jsem vytvořila souhrn, jak co nejvíce mírnit jeho příznaky a jak ho “přežít” ve zdraví. Ve článku najdete řadu tipů na produkty z lékárny i režimová opatření, které vám pomohou se vyléčit.

Základní možnosti


Pokud vám není opravdu, opravdu špatně, zůstaňte doma. Je potřeba nepřetížit náš zdravotní systém (potom by nezbyla kapacita na léčbu infarktu, záchranu života při autonehodě nebo třeba asistenci u porodu).

Pokud máte obtíže s dýcháním, zavolejte si sanitku. S jinými obtížemi s vámi v nemocnici stejně nic neudělají. Pokud vám ještě nic není, můžete si udělat zásobu léků online. Lékárenské eshopy DrMax, Benu nebo Pilulka rozváží bezkontaktně.

Pokud si myslíte, že máte koronavirus, pořádně si rozmyslete si, jestli je třeba se nechat otestovat. Potřebujete mít jistotu, že ho máte? Podle příznaků to stejně poznáte. A pokud ho nemáte, nechoďte do nemocnic a testovacích laboratoří, kde se stoprocentně vyskytuje.


Můžete si zkusit udělat domácí test:
Posaďte se, zhluboka se nadechněte a zadržte dech na 10 vteřin. Pokud potom jste schopní dýchat normálně, plíce jsou nepoškozené a vy se “vesele” můžete léčit doma.


Příznaky koronaviru jsou podobné, jako u chřipky. Jsou horečky, bolest, únava, suchý kašel a dýchací obtíže. Průběh nemoci je ale mnohem těžší, než u chřipky.

Lék na koronavirus není. Je to podobné jako u chřipky, buď jste očkovaní (u koronaviru zatím tato možnost není) a nebo léčíte jen jednotlivé symptomy. Takže léčíte jednotlivě horečku, kašel, únavu atd. A jak to vlastně řešit?

Všude se píše o Paralenu a vyležení se po dobu 14 dní. Jako lékárnice ale vidím další možnosti ke zlepšení obtíží a “zpříjemnění” nemoci. Takže jak co dělat?


Horečka


Horečku srážíme od teploty 38°C. Zvýšená teplota je pro tělo ta základní zbraň. Když mu ji hned vezmeme, oslabíme se. Teplotu můžeme srážet chemicky nebo fyzikálně (viz níže). Chemická nejvhodnější účinná látka je paracetamol, která je třeba v Paralenu nebo Panadolu. Užívejte množství adekvátní k vaší hmotnosti. Dávkování je vždy psané v příbalovém letáku.

Pokud už nemáte příbalový leták, můžete si ho stáhnout. Uvádím odkaz na stránky Státního ústavu kontroly léčiv, kde jsou nejaktuálnější doprovodné texty. Tady například k Paralenu.

Dodržujte pitný režim. Pijte vlažné čaje, ne studené. Můžete dávat čaje, které vám pomůžou s kašlem – lípa, bez, jitrocel nebo průduškové směsi. Vhodný je také čaj z ostropestřce, který vám chrání játra (velké množství paracetamolu může mít na játra negativní vliv).

Horečku můžete také srážet vodou (fyzikální metoda). Vemte si žínku a namočte ji v teplé(!) vodě. Vyždímejte ji. Otírejte si paže a dolní končetiny. Je možné si také dát vlažnou vanu nebo vlažnou sprchu. Nepoužívejte vodu studenou, ať nedojde k teplotnímu šoku.

Suchý kašel


Pokud vás kašel tak hodně dráždí, že nemůžete spát (a nemáte hleny), doporučuji tablety Sinecod na utlumení kašle. Jinak to ale preferuji řešit režimovým opatřením. 

Super je olejový zábal. Namažete se olejem, obalíte ručníkem (látkou, šátkem) obalíte igelitem a přes to se oblečete. Můžete si udělat zábal přes hrudník i krk. Pomůže kašel zvlhčit, nebude pak tolik štěkavý a bude vám o trochu lépe.

Pokud máte rádi éterické oleje a nezhoršují vám dýchání, můžete do oleje přidat tea tree, tymiánový nebo mateřídouškový olej a další.

Vzduch udržujte vlhký a chladný. Pravidelně větrejte.

Dobré jsou také pastilky na krk, které ho zvlhčí. Dobré jsou na to pastilky s islandským lišejníkem nebo jitrocelem.

Únava


Přímo proti únavě nic z lékárny není. Ale co vám trochu pomůže se nakopnout je vitamin C. Navíc také zlepšuje imunitu. V nemoci doporučuji buď v šumivé formě (zvýšíte si tím pitný režim) nebo tablety s prodlouženým uvolňováním (bude se uvolňovat do těla v průběhu delší doby a tělo ho lépe využije). Pokud nemáte problémy s ledvinami, můžete si dát až 2000 mg denně.

Dále můžete doplnit hořčík. Kromě účinků proti únavě vám pomůže s bolestmi hlavy a zvýší účinek léků na bolest.


Bolest


Proti bolesti jsou stejné léky jako proti horečce. Takže vám stačí jen ten Paralen, Panadol nebo jiný paracetamol. 

Pokud ho chcete zkombinovat s ještě dalším lékem na bolest, určitě se poraďte s lékárníkem, napište mi tady nebo na facebooku. Ne všechny léky jsou vhodné na kombinování a mohou udělat více škody, než užitku. (Včera jsem na internetu viděla video, kde doporučovali kombinaci Nimesilu a Paralenu, to je tak na odrovnání jater…).

Na podpoření účinku léku na bolest je vhodná kombinace s hořčíkem. Hořčík navíc pomáhá při tenzních bolestech hlavy (pocit tlaku v hlavě).

Pokud bolí svaly, můžete zkusit i nějaké přírodní mazání proti bolesti – kostivalovou mast Traumaplant nebo mast s arnikou. Dobré je také konopné mazání.

Jestli vám vyhovují hřejivé nebo chladivé masti, můžete použít konopnou mentholku (chladivou) nebo thermolku (hřejivou) nebo i koňské masti chladivé či hřejivé.

Chladivé a hřejivé můžete vyzkoušet i na jiné části těla, než jen na svaly. Třeba na bolest zubů pomáhá převalovat v ústech teplou nebo studenou vodu.

Lepší regenerace těla


Základem pro snazší uzdravení a lepší regeneraci těla je správná strava. Je mi jasné, že při nemoci se vám nechce ani jíst, ani pít. Když už něco sníte, myslete na to, aby to bylo výživově bohaté.

Jezte kvalitní tuky (můžete doplňovat omega kyseliny), bílkoviny (vejce, maso, mléko, jogurty), mějte dostatek ovoce a zeleniny.

Imunitu celého těla můžete posilovat užíváním probiotik, omega kyselin, vitamínu D nebo rakytníku.

Závěr


Závěrem bych doporučila být pozitivní. Buďte v kontaktu s ostatními alespoň přes telefon nebo internet. Chraňte sebe i ostatní.

Posílám vám hodně sil.

Pozitivní energie k boji s koronavirem

Pokud vás zajímá více rad ohledně zdraví, sledujte mě na facebooku Pomelo – zdravotní poradenství.

Více rad pro děti dávám ve skupině Pomelo dětem (placený klub pro úžasné rodiče).

20. 03. 2020

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Klasická homeopatie aneb odpovědi na otázky, které vám vrtají hlavou

Rozhovor s Hanou Poukarovou Homeopatie je jednou z alternativních možností léčby. Někým je považována za pseudovědu, jiný na ni nedá dopustit. Jak to s ní ale ve skutečnosti je? Protože v homeopatii nejsem kovaná a chci se o ní dozvědět více, našla jsem si sympatickou expertku Hanu Poukarovou (web), která mi zodpověděla mé otázky. Hanka…

Teplota u miminek a jak ji řešit

  Je skvělé, když je miminko zdravé a nic mu není. Přeji si, aby to tak u Vašeho dítka bylo stále. Je ale důležité vědět, co dělat, když něco není v pořádku. V následujícím článku popíšu, jak poznat a řešit u miminka zvýšenou teplotu nebo i horečku. Napíšu to z pohledu mámy lékárnice.   Miminka…

Rakytník - módní výstřelek nebo opravdový zázrak?

V poslední době se objevuje čím dál víc výrobků s rakytníkem. Lidé rakytník pěstují, kupují jeho extrakty. Je to opravdu takový zázrak? Není to jen móda nebo reklamní trik?   Obsah účinných látek Množství účinných látek v rakytníku je opravdu unikátní. Obsahuje celé spektrum vitamínů - A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D, E,…