Čistící gel na ruce s antibakteriálním účinkem
V současné době nosíme roušky, rukavice a desinfikujeme kde co. Rozhodla jsem se proto analyzovat složení čistícího gel na ruce, který jsem dostala. Jedná se o privátní produkt lékárny DrMax – Čistící gel na ruce s antibakteriálním účinkem.
- alcohol denat. – denaturovaný alkohol – v přípravku má baktericidní a virucidní vlastnosti (ničí bakterie a viry). Účinek záleží na jeho koncentraci a ta není na výrobku uvedena.
- aqua – voda
- glycerin – v kosmetických přípravcích se nejčastěji používá rostlinný. Přirozeně se vyskytuje v olejích a tucích (i v lidském těle). Při kontaktu s pokožkou se tedy nechová jako cizí látka, nedráždí ji a nezpůsobuje alergie. Váže na sebe vlhkost (bohužel někdy z hlubších vrstev kůže a tím pokožku může vysušovat) a pomáhá dalším látkám se co nejrychleji vstřebat do kůže. Tu pak zjemňuje, zvláčňuje, hydratuje.
- carbomer – syntetický polymer slouží jako zahušťovadlo a k hydrataci
- parfum – parfemace
- aminomethyl propanol – syntetická látka sloužící jako regulátor pH.
- citronellol – používá se jako přírodní parfemace a repelent, nezpůsobuje podráždění kůže
- limonene – přírodní vůně a antimykotickým účinkem. Přirozeně se vyskytuje v citrusech. Může zcitlivovat pokožku a zvyšovat alergické reakce.
- linalool – přírodní éterický olej s květinovou vůní. Řadí se mezi alergeny.
- butylphenyl methylpropional – parfemace se silnou květinovou vůní, může zcitlivovat a drážtit kůži, také vyvolává alergické reakce.
- hexyl a amyl cinnamal – vonná látka, jedná se o derivát přírodní látky cinnamal, která se vyskytuje ve skořici. Je to silný alergen.
- geraniol – parfemace s růžovou vůní, může způsobit podráždění citlivé kůže
- hydroxycitronellol – přirozená parfemace se sladce květinovou vůní (nachází se třeba v levanduli), ve vyšším množství může způsobit podráždění kůže.
Shrnutí
Přípravek bude pokožku hodně vysušovat (ale to dělají všechny desinfekční přípravky). Dále obsahuje velký mix parfemací, to může způsobovat problémy u lidí s citlivou pokožkou. Největší problém vidím u butylphenyl methylpropionalu, který není považován za bezpečnou složku kosmetických přípravků. Lepší by to bylo bez této parfemace.
Při častém použití desinfekčních přípravků doporučuji důkladnou a pravidelnou péči o ruce – promazání a hydratace.

Chcete udělat kosmetickou analýzu nějakého produktu? Napište mi!