Biofixine krém
Přečtěte si složení krému Biofixine od Bilogique reserche. Tak dlouhé složení jsem ještě neanalyzovala.
- water – voda
- stearic acid – emulgátor a povrchově aktivní látka s příjemnou vůní. Jako emulgátor patří mezi ty méně vhodné. Narušuje přirozenou emulgaci kůže a působí vysušení. Také způsobí to, že látky, které by jinak neprošly dovnitř, mohou projít (může to být žádoucí i nežádoucí).
- propylene glycol – tepelný stabilizátor. V minimálním množství prochází kůží do krve, ale toxicitu nezpůsobuje. Může podráždit kůži.
- glycerin – v kosmetických přípravcích se nejčastěji používá rostlinný. Přirozeně se vyskytuje v olejích a tucích (i v lidském těle). Při kontaktu s pokožkou se tedy nechová jako cizí látka, nedráždí ji a nezpůsobuje alergie. Váže na sebe vlhkost (bohužel někdy z hlubších vrstev kůže a tím pokožku může vysušovat) a pomáhá dalším látkám se co nejrychleji vstřebat do kůže. Tu pak zjemňuje, zvláčňuje, hydratuje.
- kaolin – sypký prášek na čištění a odlupování pokožky. Častěji než v krémech se vyskytuje v zásypech, make-upech, suchých rtěnkách a deodorantech. Kaolin do sebe pohlcuje mastnotu a tím pomáhá kůži zbavit se lesku. Také čistí póry od mazu a dalších nečistot.
- palmitic acid – kyselina palmitová – přirozeně se vyskytuje v těle, slouží jako povrchově aktivní látka a emulgátor, zvláčňuje kůži a pomáhá jí udržet si vlhkost tím, že vytváří ochrannou vrstrvu.
- macadamia ternifolia seed oil – makadamový olej, který zvláčňuje kůži. Také pomáhá stabilizovat parfemace.
- cetyl alcohol – stabilizátor a emulgátor, vyrábí se z kokosového oleje. Zvláčňuje kůži.
- pentylene glycol – rozpouštědlo a solubilizátor, zlepšuje roztíratelnost ostatních složek (snižuje hustotu krému), má mírné antibakteriální účinky a podporuje účinnost ostatních konzervantů. Je považován za bezpečný, ale u velmi citlivé kůže může způsobit podráždění.
- polysorbate 40 – jedná se o směs esterů kyseliny palmitové a sorbitolu. Používá se jako emulgátor a povrchově aktivná látka. Jako emulgátor patří mezi ty méně vhodné. Narušuje přirozenou emulgaci kůže a působí vysušení. Také způsobí to, že látky, které by jinak neprošly dovnitř kůže, mohou projít (může to být žádoucí i nežádoucí).
- peg-2 stearate – povrchově aktivní čistící látka a zvláčňovadlo.
- tea-stearate – emulgátor a povrchově aktivní látka. Používá se k čištění kůže a vlasů – pomáhá smíchat vodu s mastnotou a dalšími nečistotami a spláchnout je pryč. V krému tyto vlastnosti nevidím jako žádoucí.
- vitis vinifera (grape) seed oil – olej ze semínek vinné révy, slouží ke zvláčňování kůže
- perfluorodecalin – pomáhá dodávat kůži kyslík, revitalizuje kůži a redukuje vrásky
- helianthus annuus (sunflower) seed oil – olej ze slunečnicových semen – zvláčňuje kůži a obnovuje její přirozenou bariéru. Také snižuje zánětlivé reakce kůže.
- gossypium herbaceum (cotton) seed oil – olej ze semen bavlníku – zvláčňuje kůži a tvoří na ní ochrannou vrstvu.
- butylen glycol – syntetické rozpouštědlo (pomáhá rozpouštět oleje a další syntetické složky) a zvláčňovadlo. Může dráždit citlivou kůži (ale je nejbezpečnější ze všech glykolů).
- gevuina avellana seed oil – avelánový olej (olej z čilských oříšků) – zvláčňuje a vyživuje kůži, působí proti vráskám.
- titanium dioxide – oxid titaničitý – bílý práškový pigment. Používá se jako bělící látka a jako ochrana proti UV záření. (Ochrana proti UV funguje jen pokud se nevstřebává do kůže a nechává bílý film; pokud je rozdrobněný až na nano částice, může se vstřebávat do těla a škodit).
- caprylyl glycol– má zvláčňovací efekt na kůži. Funguje jako stabilizátor a zvyšuje antimikrobiální aktivitu dalších konzervantů. Někde se můžete dočíst, že glykoly obecně způsobují podráždění kůže a že nejsou bezpečné. Našla jsem ale studii, která potvrzuje jejich bezpečnost v kosmetických přípravcích.
- p-anisic acid – antiseptické a konzervační vlastnosti. Může způsobovat dráždění očí.
- polyperfluoromethylisopropyl ether – pomáhá vyhlazovat kůži v produktech proti vráskám.
- poloxamer 188 – antibakteriální a čistící látka, emulgátor, při kontaktu s očima je dráždí Velmi dobře tvoří micely a tím umožňuje čištění pleti.
- tocopheryl acetate – má antioxidační účinky, v malém množství proniká do kůže, kde se mění na tocopherol (vitamin E).
- hydrolyzed elastin – pro tělo přirozený protein, většinou je získávaný z ryb, kůži zvláčňuje a hydratuje, pomáhá jí udržovat elasticitu (hodí se do krémů proti vráskám).
- rosmarinus officinalis (rosemary) leaf extract – extrakt z listů rozmarýnu – má čistící a na kůži zklidňující účinky, má velmi výraznou vůni.
- juglans regia (walnut) seed extract – extrakt z ořechů ořešáku královského – antioxidant, protizánětlivá látka, chrání kůži před oxidačním stresem a má protistárnoucí účinky. Hodně také záleží, jakým způsobem je udělaný extrakt (pokud je dělaný alkoholem, může pokožku vysušovat a snižují se tím jeho pozitivní vlastnosti).
- leontopodium alpinum flower/leaf extract – extrakt z květů a listů plesnivce alpského – antioxidant a zvláčňovač kůže.
- nasturtium (cucumber) fruit extract – extrakt z plodu potočnice – má osvěžující účinky na kůži, má antioxidační a hydratační účinky
- hydrolized silk – hydrolyzovaný hedvábný protein – zvyšuje lesk, elasticitu a hebkost pokožky
- ammonium acryloyldimethyltaurate/Vp copolymer – syntetický polymer, stabilizátor (stabilizuje emulzi, aby se nerozdělila na olejovou a vodnou fázi a také pomáhá zachovávat texturu krému).
- yeast extract (faex extract) – extrakt z kvasnic – zvyšují přirozenou tvorbu elastinu a kolagenu; mají zvláčňující, hydratační a protistárnoucí efekt na kůži.
- pimpinella anisum (anise) fruit extract – extrakt z plodů anýzu – má antibakteriální a protizánětlivé účinky
- magnesium chloride – chlorid hořečnatý – dobře proniká do kůže a dodává jí hořčík.
- vinegar (acetum) – ocet – má protizánětlivé vlastnosti, pomáhá odlupování staré pokožky, uvolňuje ucpané póry a absorbuje nadměrnou mastnotu. V krému působí jako regulátor kyselosti.
- tea-lactate – triethanolamin laktát – zvlhčovač a zvláčňovač kůže, v krému slouží jako regulátor kyselosti.
- salicylic acid – zlepšuje vzhled kůže, odstraňuje tvrdou kůži a redukuje akné. U citlivé kůže může způsobit podráždění.
- sorbic acid – konzervant a protimikrobní látka
- sodium lactate – konzervant, zvláčňovací a pufrovací látka (pomáhá udržovat konstantní pH (kyselost) krému)
- sodium metabisulfite – konzervant, chrání ostatní složky krému před oxidací
- mimosa tenuiflora bark extract – extrakt z kůry citlivky – má antibakteriální a zvláčňovací účinky
- sorbitol – cukerný alkohol přírodního původu, v krému působí jako zahušťovalo a zvlhčovadlo.
- hammamelis virginiana (witch hazel) bark/leaf/twig extract – extrakt z kůry, listů a větviček vilínu virginského – zvláčňuje kůži, zlepšuje vzhled poškozené kůže, pomáhá redukovat šupinatění kůže.
- myrthus communis extract – extrakt z myrty – antimikrobní účinek, podporuje účinky vitaminu A v krému (v tomto krému ale vitamin A není, takže moc nevidím důvod použití), může podráždit kůži, na citlivou pokožku by vůbec neměl přijít.
- acetyl hexapeptide-8 – synteticky vytvořený peptid, pomáhá obnovovat kůži a váže na sebe vodu. Ve studiích se neprokázaly další vynikající vlastnosti, které deklarují výrobci.
- allium cepa (onion) bulb extract – extrakt z česneku – má čistící, antiseptické, protistárnoucí a ochranné (chrání proti slunci, chrání barvu vlasů) vlastnosti.
- hypericum perforatum flower/leaf/stem extract – extrakt z květů, listů i stonku třezalky tečkované – zlepšuje vzhled poškozené pokožky a zabraňuje šupinatění kůže.
- allantoin – má protizánětlivý účinek, zvláčňuje pokožku a podporuje její přirozenou tvorbu.
- rhizobian gum – stabilizátor a zahušťovadlo.
- serine – tělu přirozená aminokyselina, zvláčňuje kůži, (také hodně pomáhá posilovat vlasy ve vlasových produktech).
- sodium hyaluronate – hyaluronát sodný – posiluje pevnost a pružnost pokožky
- urea – zbavuje suchosti a svědění kůže, aplikuje se na ztenčenou a vysušenou pokožku. Může způsobovat podráždění kůže.
- commiphora myrrha resin extract – extrakt z mízy stromu myrhovníku – k osvěžení pokožky
- pyridoxin HCl – vitamin B6 – na kůži má antibakteriální a antioxidační účinky.
- thiamine HCl – vitamin B1 – nenašla jsem žádnou studii potvrzující účinky vitaminu B1 aplikovaného na kůži
- sodium salicylate – denaturační prostředek a konzervant
- pottasium sorbate – konzervant
- sodium benzoate – konzervační a parfemační látka
- chlorphenesin – konzervant, může způsobit podráždění u lidí s citlivou kůží.
- phenoxyethanol – konzervant. Je škodlivý při spolknutí či inhalaci.
- alcohol – není uvedené, o jaký druh alkoholu se jedná, jestli jde o etanol, ten pokožku vysušuje a nemá na ni moc dobré vlastnosti. Jiné druhy alkoholu by mohly být pro pokožku prospěšnější. Alkoholy obecně se do přípravku dávají jako rozpouštědla a protipěnivé látky.
- anise alcohol – parfemace, ve větším množství může zcitlivovat pokožku.
- limonene – přírodní vůně s antimykotickým účinkem. Může zcitlivovat pokožku a zvyšovat alergické reakce.
Shrnutí:
Ve výrobku je extrémně hodně složek a to je vždy problém. Hrozí vzájemné interakce, rušení účinků – např. kaolin jako 5. největší složka na sebe naváže řadu olejů už v tom krému, udělá ho “sušší” a méně mastný. Ty navázané oleje už nebudou mít šanci prospěšně působit na kůži.
Suroviny jsou řazené podle množství. Prvních 5 surovin hodnotím spíše jako nevhodných a ty (nevím jak je to konkrétně v tomto krému) většinou tvoří cca 50% výrobku.
Krém spíše nedoporučuji.
Obsahuje i další složky s opačnými vlastnostmi – vysušující pokožku a zároveň promašťující, dále obsahuje bílkoviny a zároveň denaturační přísady atd.. Chtělo by to jen jedno z toho – podle toho, co je potřeba.
Super jsou přírodní oleje, které se v krému vyskytují. Ale jak jsem psala výše. V přítomnosti kaolinu si nejsem jistá, jestli se k pokožce vůbec dostanou.
Řada emulgátorů a dalších látek obsažených v krému by se hodila spíše do čistícího mléka než do krému.
Obsahuje velké množství konzervačních látek.
Chcete udělat kosmetickou analýzu nějakého produktu? Napište mi!