Jak to je s opalovacími krémy?


Co znamená UVA, UVB, SPF? Jak opalovací krémy fungují? Jak hodně je potřeba se namazat? Tohle a řadu dalších nejasností o opalovacích krémech najdete jasně vysvětlené v tomto článku.

Mazání opalovacího krému


Co znamená SPF

Ochranný faktor (Sun Protection Factor = SPF) nám říká, kolikrát déle vydrží naše kůže odolávat slunci a UVB záření s použitím opalovacího krému než bez krému.

Krém s SPF 30 vám umožní zůstat na sluníčku bez spálení o 30 krát déle minut, než byste se spálili bez namazání. 

Takže pokud se bez namazání spálíte za 10 minut, po namazání krémem s SPF 30 by vaše kůže měla odolávat až 300 minut.

Jak dlouho kůže odolá záleží na hodně věcech – typ kůže, pot, voda, otření oblečením atd..


Co znamená UVA a UVB


Jedná se o dva druhy ultrafialového záření ze slunce. UVA má delší vlnovou délku a proniká hlouběji. Pronikne třeba i přes sklo. UVB má kratší vlnovou délku a lze snadněji zastavit (neprochází sklem). Oba typy byly spojeny s rakovinou. UVB způsobuje opálení, ale i spálení a začervenání kůže. UVA dělá alergie a způsobuje stárnutí kůže. UVA je pronikavější a jde do hlubších vrstev kůže, je pro nás škodlivější.

lahvička opalovacího krému, UVA v kroužku

Ochrana proti UVB je snazší, tu mají všechny opalovací krémy (podle SPF). Pokud navíc chrání proti UVA, musí mít na obale uvedeno UVA v kroužku. Pokud tam UVA v kroužku je, znamená to, že ochrana proti UVA je alespoň jedna třetina SPF.


Jak opalovací krém funguje

V opalovacích krémech mohou být dva druhy ochranných složek. Buď se jedná o fyzikální nebo chemické filtry. Chemické filtry absorbují UVA a UVB záření, zatímco fyzikální filtry sluneční záření odráží. Hodně produktů obsahuje kombinaci obou typů filtrů.


Fyzikální filtry

Fyzikální filtry jsou vhodnější pro děti a pro lidi s citlivou pokožkou. Nevstřebávají se totiž do kůže, ale tvoří ochrannou vrstvu. Fyzikální filtr jsou například oxid titaničitý (titanium dioxide) nebo oxid zinečnatý (zinc oxide). Obecně se jedná o přirozeně se vyskytující se minerály.

Aby fungovaly správně, je potřeba, aby nebyly v nano formě. Nano forma se totiž do kůže vstřebá a už nefunguje jako ochrana před UV zářením. (Je podezření, že nano forma vstřebaná do kůže může škodit, ale ještě na to nejsou studie).

Fyzikální filtr nechává na kůži bílý film. Super je to při mazání dětí. Až filtr zmizí (potem, vodou, oblečením), tak víme, že je potřeba namazat znovu. Pokud krém s fyzikálním filtrem nezanechává film, jsou částice příliš malé a to nechceme (viz výše).


Chemické filtry

Chemických filtrů je celá řada se vstřebají do kůže a absorbují sluneční záření. U citlivějších jedinců mohou vyvolat alergické reakce.

Nejběžnější a zároveň nejvíce alergenní je filtr octocrylen. Doporučuji se mu vyhýbat hlavně u dětí.

Opalovací krém s chemickými filtry je třeba aplikovat alespoň 15 minut před pobytem na slunci.

(Pokud vás zajímá složení a vhodnost vašeho opalovacího krému, napište mi, udělám jeho rozbor. Nějaké rozbory kosmetických výrobků najdete v rámci mého kosmetického poradenství).


Jak často a kolik opalovacího krému si mám dát?

Pokud byste dodrželi obecná doporučení, spotřebujete jednu lahvičku krému za pár dní. 

Odborníci doporučují znovu aplikovat krém po 2 hodinách. Pokud se koupete nebo se hodně zpotíte, je třeba aplikovat znovu. Doporučení expertů na každé mazání je alespoň 8 čajových lžic krému na celé tělo. Pokud dáme krému málo, jeho ochrana se velice sníží.

První aplikace by měla být opravdu dostatečná. Potřebujeme totiž krém mít v co nejsvrchnější vrstvě kůže a on se nejprve vstřebává do hlubokých vrstev a až pak zůstává ve svrchních vrstvách.


Můj tip:

Doporučuji proto se před mazáním opalovacím krémem nejprve důkladně namazat nějakým tělovým mlékem. To dostatečně promastí a hydratuje pokožku. Když se potom namažete opalovacím krémem, zůstane už jen ve svrchní vrstvě kůže. Dosáhneme tím potřebného efektu a navíc krému nespotřebujete tolik.

Opalovací krém na pláži


Doporučení na závěr

Pobyt na slunci je velmi zdravý. Je potřeba ale k němu přistupovat rozumně. Vyhýbejte se pobytu na slunci přes poledne a dostatečně chraňte kůži. Pokud jste světlejší typ nebo jste velmi náchylní ke spálení, používejte jako ochranu i oblečení. Před sluncem nejlépe ochrání tmavé oblečení. Důležité je také myslet na odraz paprsků od zdí, vody nebo sněhu.

Přečtěte si analýzu složení opalovacího krému Uriage Bariésun Dětský sprej SPF 50+.

Další analýzy kosmetických přípravků najdete v rubrice Kosmetické poradenství.


Objednejte si analýzu svého kosmetického přípravku a mějte jistotu, že to, co používáte, je pro vás vhodné a bezpečné. Jen za 99 Kč. Pro analýzu mě kontaktujte.


24. 05. 2020

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Čtěte také:

Padání vlasů po porodu

Lidem vypadne za den průměrně 100 vlasů. Někomu jen 50, někomu až 150. Všechno to záleží na našem zdravotním stavu, na kvalitě vlasů a na genetické výbavě. Během těhotenství se toto padání ale razantně sníží. Vlivem hormonálních změn jsou vlasy pevnější, hezčí a méně padají. Vlasový váček je mnohem pevnější, než kdy dříve, vlas drží…